اتصالات مانیسمان و انواع آن بهمراه کاربرد و لیست قیمت در آراد متال

معرفی انواع اتصالات مانیسمان:

زانویی مانیسمان(butt weld elbow):

زانو مانیسمان از لوله مانیسمان تولید می شود و هیچ گونه درز جوشی در بدنه زانویی دیده نمی شود.زانو مانیسمان معمولا بعنوان اتصال قابل جوشکاری در خطوط لوله با دما و فشار بالا مورد استفاده قرار میگیرند.

اتصالات مانیسمانزانو مانیسمان تحت زوایا و شعاع خم مختلف تولید می شود و به نسبت سایر اتصالات دارای تنوع گسترده تری می باشد.

تولید زانو مانیسمان با روشهای گرم و سرد انجام می شود که هر روش دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.

روش تولید زانو مانیسمان:

زانویی مانیسمان از لوله های فولادی مانیسمان تولید می شود.

لوله مانیسمان در سایزهای مناسب برش خورده و داخل یک شفت قرار میگیرند و توسط پرس به جلو رانده می شوند و در انتهای باند از داخل کوره قوس الکتریکی عبور میکنند.تغییر شکل در دمای حدود ۸۰۰ درجه سانتیگراد انجام میشود.

این روش تولید زانویی مانیسمان بیشتر مناسب زانویی در اندازه های کوچک و ضخامت کم است و زانویی تولیدی در این روش از کیفیت مناسبی برخوردار است.

روش دیگر تولید زانویی مانیسمان،استفاده از روش نورد گرم است.در روش نورد گرم،لوله مانیسمان را برش داده و داخل کوره گداخته می کنند،سپس داخل قالب عصایی شکل قرار داده و با فشار پرس به جلو رانده شده و زانویی شکل می گیرد.از این روش در حالت سرد به منظور تولید زانویی با ضخامتهای کم نیز استفاده می شود.

این روش تولید زانویی مانیسمان بیشتر مناسب زانویی با قطر و ضخامت بالاست،چرا که فرم دهی زانویی با ضخامت بالا در قالب مندرل امکان پذیر نیست.